Hydrolat to woda do twarzy, która nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, odżywia. Z powodzeniem możesz go stosować zamiast toniku, mieszać z olejkiem, glinką, serum lub żelem hialuronowym. Co to jest hydrolat i co jeszcze może w pielęgnacji? Poświęć minutę i poznaj jego wybitne zdolności pielęgnacyjne, jest tego wart!
Co to jest hydrolat?
Hydrolat to bardzo prosta i w tej prostocie genialna rzecz. To po prostu woda kwiatowa lub roślinna,która pozostaje po produkcji olejków eterycznych. W procesie destylacji parą wodną wchłaniane są nierozpuszczalne w wodzie drobiny olejku eterycznego. Po ostudzeniu olej się oddziela, a pozostaje woda, która jest wodną esencją roślinki.
Przeniknęły do niej cząstki roślinne i niewielkie (0,02-0,5%) ilości olejku eterycznego. To właśnie hydrolat.
Hydrolat ‒ właściwości kosmetyczne
Hydrolaty mają różne właściwości, podobnie jak rośliny, z jakich pochodzą. Ogólnie mają wspierać regenerację i poprawiać stan oraz jakość skóry.
Najsłynniejszy hydrolat pozyskuje się z róży damasceńskiej i jest on polecany w przypadku przesuszonej, delikatnej naczyniowej oraz dojrzałej skóry. Dzięki dużemu stężeniu antocyjanów i kwasu galusowego działa on antyoksydacyjnie i oczyszczająco oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Tonizuje przy tym skórę i zwiększa jej chłonność na cenne składniki z kremów.
Innym bardzo popularnym hydrolatem jest ten z kwiatów słodkiej pomarańczy (neroli). Jest on bogaty w hesperydynę o działaniu antyoksydacyjnym i wzmacniającym a także w naturalną betainę o właściwościach silnie nawilżających. Hydrolat z kwiatów pomarańczy sprawnie ujędrnia dojrzałą skórę, a zmęczonej i szarej dodaje blasku. On również łagodnie tonizuje skórę oraz wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne.
Dobrze znany i popularny jest również hydrolat lawendowy pochodzący z kwiatów lawendy wąskolistnej. Jego zaletą jest to,że nadaje się do pielęgnacji wszystkich rodzajów cery, w tym wrażliwej, problematycznej i podrażnionej, Ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Doskonale radzi sobie z wypryskami, trądzikiem, łuszczycą i egzemą. Nawilża, odświeża i uspokaja skórę. Ponadto sprawdza się jako kosmetyk łagodzący ukąszenia owadów oraz poparzenia słoneczne.
W przypadku cery tłustej idealna jest woda oczarowa, którą otrzymuje się z kwiatów lub drzewa oczaru wirginijskiego. Ten hydrolat oczyszcza, detoksykuje i domyka rozszerzone pory, a także zmniejsza wydzielanie sebum oraz poprawia ukrwienie skóry – wszystko to zasługa garbników zawartych w roślinie. Ponadto woda oczarowa obkurcza naczynka krwionośne, więc sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej.
Woda bławatkowa (hydrolat z kwiatów bławatka) obfituje w sole mineralne i polifenole, dlatego którym łagodzi podrażnienia spowodowane depilacją i solarium.Nadaje się do delikatnej i wrażliwej skóry, uspokaja ją i wycisza. Działa też profilaktycznie opóźniając powstawanie zmarszczek.
Jak prawidłowo stosować hydrolat?
Każdy z hydrolatów możesz stosować jako tonik do twarzy, mgiełkę do ciała i włosów, fazę wodną w kosmetykach, składnik maseczek na bazie glinek oraz nawilżającą baza pod olej. Ta wszechstronność i 100% naturalności są zaletami hydrolatów, dzięki którym niepozorne, proste w składzie wody podbiły serca milionów!
Jeżeli stosujemy go zamiast toniku, powinnyśmy spryskać nim twarz, szyję i dekolt rano i wieczorem. Należy chwilę odczekać, aż skóra wchłonie wodną mgiełkę, a jej nadmiar zetrzeć kosmetycznymi płatkami lub chustką. Hydrolaty nadają się też do pielęgnacji (nacierania) skóry głowy. Poprawiają mikrokrążenie, tonizuja i uspokajają skórę głowy, regulują sebum, wzmacniają włosy od podstawy.
Warto też wiedzieć, że w przypadku cery alergicznej warto rozcieńczać hydrolat z wodą w proporcji 1:1. Misktura będzie łagodniejsza.