Wieczorem, po całym dniu, nasza buzia wymaga troski. Czy wiesz, ile nieciekawych rzeczy się na niej gromadzi? Kurz, spaliny, nadmiar sebum, pot, bakterie i oczywiście – makijaż. To właśnie niestaranny demakijaż jest przyczyna pogorszenia stanu cery, niedoskonałości oraz zaczerwienionych, swędzących i opuchniętych oczu. Czym wykonywać demakijaż twarzy, aby uniknąć tych problemów? Mleczko, pianka i żel do demakijażu oraz płyn micelarny i ich właściwości
Mleczko do demakijażu – właściwości
Mleczko do demakijażu to gesty kosmetyk o konsystencji śmietany lub jogurtu. Zawiera najwięcej składników nawilżających i najskuteczniej natłuszcza, dlatego warto je stosować w przypadku cery suchej lub dojrzałej. Niekiedy jego konsystencja nie jest zaletą, np. jeżeli masz tłustą cerę (może zaczopować ujścia gruczołów). Mleczko nakładaj na twarz płatkiem kosmetycznym i przecieraj nim delikatnie twarz. Wymieniaj waciki tak długo, aż kolejny będzie czysty. Inną metodą jest nabranie mleczka na dłonie i masowanie twarzy tak, by rozpuściło ono kosmetyki kolorowe. Mleczko należy później zetrzeć z twarzy wacikiem lub spłukać wodą.
Żel i pianka do demakijażu – właściwości
Lekka formuła pianki czyni z niej idealny kosmetyk do demakijażu dla każdej cery, od tłustej przez normalną, aż po suchą, naczynkową czy wrażliwą. Pianka potrafi być bardzo delikatna i doskonale zadba o cerę, a jednocześnie sprawnie usuwa makijaż.
Żel do demakijażu powinien mieć bezwzględnie dobry, naturalny skład, w przeciwnym wypadku mocno przesuszy cerę i pozbawi ją warstwy lipidów.
Jeżeli myjesz twarz żelem lub pianką i wodą, zwilż skórę twarzy i szyi, później nałóż trochę preparatu na dłonie, rozsmaruj na twarzy i masuj tak, by powstanie piana. Spłucz dokładnie.
Olejki do demakijażu – właściwości
Ta metoda, zwana OCM (oiling cleasig method), czyli oczyszczanie twarzy olejami, jest znane od stuleci, głównie w krajach azjatyckich. Teraz podbija świat, ponieważ naturalne oleje są hitem pielęgnacji. Nie tylko świetnie zmywają makijaż, a nawet tłusty i ciężki podkład (tłuszcz zmywa tłuszcz), ale także doskonale pielęgnują skórę i regulują jej sebum oraz wzmacniają lipidową strukturę. Olejki do demakijażu można kupić już gotowe, lub zrobić samodzielnie, łącząc olej bazowy (rycynowy) z innymi naturalnymi olejkami (jojoba, awokado, arganowy).Pamiętaj, by były one dopasowane do typu cery.
Płyn micelarny – właściwości
Płyn micelarny nie tylko zmywa makijaż, lecz także odświeża cerę. Może też wpływać na zwężenie porów i zapobiegać powstawaniu wyprysków. Ponadto dobrze pielęgnuje i nawilża skórę, dzięki czemu staje się ona miękka, miła, gładka i przyjemna w dotyku. To kosmetyk dość uniwersalny. Płyn micelarny jest polecany kobietom z każdą cerą, w tym także wrażliwą i suchą, ponieważ nie podrażnia, nie obciąża i nie pozostawia na powierzchni tłustego filmu. Dobrze wybrany płyn micelarny nie ma w swoim składzie substancji zapachowych i barwników oraz zawiera zazwyczaj minimalną ilość konserwantów, co czyni z niego idealny preparat dla kobiet ze skórą alergiczną, atopową i trądzikową. Pamiętaj jednak, że zawarte w płynie micele przyciągają tłuszcz, kurz i sebum, dlatego po demakijażu należy zawsze zmyć płyn micelarny z pomocą tradycyjnego toniku. Wybierz dobry płyn, bez parabenów i syntetyków, aby dać skórze maksimum pielęgnacji.