Witamina B3 – kosmetyczne właściwości sprzyjające młodości

Niacyna, witamina PP, czyli mówiąc krótko – cenna witamina B3: jej liczne właściwości kosmetyczne stanowią podstawę pielęgnacji i przynoszą jej rozgłos w kosmetycznym świecie. Poznaj lepiej cenną witaminę, dowiedz się, jakie ma właściwości kosmetyczne, a nie będziesz chciała zrezygnować z niej podczas pielęgnacji skóry. 

Witamina B3 ‒ właściwości kosmetyczne

Witamina B3 jest znana od przeszło stu lat, ale dopiero niedawno zaczęto badać jej działanie kosmetyczne na skórę. Okazało się, że jes fenomenalne. 

Witamina B3 na trądzik i przebarwienia

Odkryto, że znaczna część  witaminy B3 aplikowanej na skórę może przeniknąć głębiej i zwalczać problemy skórne, (trądzik, wypryski, przebarwienia, szorstkość i stany zapalne). Co więcej: jej skuteczność można poprawić, stosując specjalne związki, tzw.promotory  przejścia. 

Atutem witaminy B3 jest też fakt, że w porównaniu z innymi składnikami o podobnych właściwościach, np.z retinolem, niacyna jest stabilniejsza i odporna na światło, ogrzewanie i utlenianie, a to ułatwia jej wykorzystanie w przemyśle.

Witamina B3 na  zmarszczki

Witamina B3 hamuje proces utraty wody przez skórę (TEWL), usprawnia regenerację naskórka i stymuluje produkcję kolagenu w komórkach.

Jest ona silnym przeciwutleniaczem, hamuje powstawanie wolnych rodników, chroni skórę przed promieniowaniem UV, a także zwalcza przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Skóra staje się gładsza i zdrowsza, wygląda młodziej.

Witamina B3 ‒ inne cenne właściwości

  • witamina B3 uczestniczy w przemianach metabolicznych cennych dla skóry składników: węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. 
  • Bierze udział w powstawaniu czerwonych ciałek krwi, rozszerza naczynia krwionośne.
  • Obniża poziom złego cholesterolu oraz neutralizuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków.
  • Witamina B3 jest często określana jako “witamina uszczęśliwiająca”, ponieważ doskonale koi nerwy, dlatego wykorzystuje się ją w leczeniu depresji oraz  zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia.

To ciekawe!

Lata  30. XX wieku. W Stanach Zjednoczonych wybucha epidemia pelagry ‒ choroby skórnej, która zabija  100 tysięcy osób z 3 milionów zakażonych. Ostrym zmianom skórnym towarzyszą bóle głowy, depresja, bezsenność i biegunka. Przyczyną choroby jest zbyt uboga dieta, w której brak m.in. witaminy B3. Stąd wzięła się alternatywna nazwa tej witaminy ‒ witamina PP (od pellagra preventive factor ‘czynnik zapobiegający pelagrze’).

Niedobór witaminy B3 bardzo nieprzyjemnie odbija się na naszym organizmie: powoduje osłabienie, bezsenność, migrenę i kłopoty z pamięcią, a niekiedy biegunkę, agresję i depresję. To, że brak nam niacyny widać też na skórze: staje się zaczerwieniona i szorstka.

Witamina B3 – gdzie jej szukać? 

Witaminę B3 możesz z powodzeniem suplementować, albo dostarczać z pożywieniem. Niacyna  znajduje się w produktach zawierających duże ilości białka, dlatego znajdziesz ją w chudym mięsie, wątróbce, sercach, drobiu, rybach, fasoli i  grochu. Witamina B3 znajduje się także w drożdżach piwnych, suszonych brzoskwiniach, migdałach i grzybach. 

Warto wiedzieć,że niacyna jest w pełni kompatybilna z innymi witaminami z grupy B (B1, B2 i B6) i tak naprawdę od nich zależna, dlatego należy zażywać ją razem z nimi. Chrom podnosi jej skuteczność, a nadmiar cukrów ‒ wręcz przeciwnie.

Tagi

Komentarze